Προκριματικά Ευρωπαϊκού κοριτσιών Κ20: Σπουδαία νίκη της Ελλάδας επί του Μαυροβουνίου

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Σπουδαία νίκη επί του Μαυροβουνίου με 3-2 σετ πανηγύρισαν οι αθλήτριες της Εθνικής κορασίδων Κ18, στο δεύτερό της παιχνίδι στον Β' όμιλο του 1ου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20 που διεξάγεται στην Άγκυρα.

Η Εθνική μας ομάδα Κ18 με τη νίκη και τους δύο βαθμούς που απέσπασε περιμένει την ολοκλήρωση του ομίλου με το παιχνίδι της Σερβίας με το Μαυροβούνιο για να μάθει αν θα συνεχίσει στους ημιτελικούς της διοργάνωσης. Υπενθυμίζουμε, ότι, η Εθνική Κ18 συμμετέχει σε μεγαλύτερη ηλικιακά διοργάνωση (Κ20) για να πάρει εμπειρίες ενόψει της τελικής φάσης που θα γίνει στην Ελλάδα.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις αθλήτριες του Κώστα Γκούντα και με όπλο την επίθεση και το μπλοκ προηγήθηκε με 2-0 σετ με 25-13 και 25-11.

Στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση του Μαυροβουνίου και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 21-19, όμως το Μαυροβούνιο ήταν αυτό που το κατέκτησε για να πάει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Ελλάδα είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το ματς (14-12, 14-13), το Μαυροβούνιο ισοφάρισε και στο τρίτο ματς μπολ η γαλανόλευκη πήρε τη νίκη με 16-14.