Ο Ολυμπιακός απέκλεισε εύκολα την Στρούμιτσα και περιμένει τον επόμενό του αντίπαλο

Cosmos ,

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του απέναντι στην Στρούμιτσα και με δύο νίκες με 3-0 σετ προκρίθηκε εύκολα στον επόμενο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Πειραιά, όπως και στην Βόρεια Μακεδονία, έτσι και στο κλειστό του Ρέντη παρά το γεγονός ότι δεν έχει δώσει κανένα φιλικό παιχνίδι, έδειξε την ποιότητά της και πήρε χωρίς πρόβλημα το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού θα προκύψει από το ζευγάρι Λας Πάλμας (Ισπανία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία). Οι Ισπανοί έχουν το προβάδισμα καθώς νίκησαν στο πρώτο ματς εντός έδρας με 3-1 σετ και χρειάζονται δύο σετ στον επαναληπτικό στην Πορτογαλία (25/9, 21.00) για να βρεθούν στο δρόμο των ερυθρολεύκων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Ματέο Χασμπάλα πασαδόρο, στα άκρα τον Γκόρντον Πέριν με τον Ανέστη Δαλακούρα, στο κέντρο τον Άλεν Παγένκ με τον Δημήτρη Τζούριτς που αποχώρησε μετά από άτσαλη πτώση με το σκορ στο 10-7 στο δεύτερο σετ, διαγώνιο τον Αλεξάνταρ Ατανασίγιεβιτς και λίμπερο τον Δημήτρη Κωνσταντινίδη.

Και στα τρία σετ οι παίκτες του Αντρέα Γκαρντίνι είχαν τον έλεγχο τους και κάθε φορά που η Στρούμιτσα μείωνε στο σκορ, η εμπειρία και η ποιότητα των ερυθρολεύκων έδινε τη λύση και ξέφευγαν και πάλι για το τελικό 3-0.

Μόλις έγινε το 2-0 σετ και εξασφαλίστηκε και μαθηματικά η πρόκριση, ο Ιταλός τεχνικός του Ολυμπιακού έκανε αλλαγές και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, με τον Βασίλη Κωστόπουλο και τον Νίκο Παπαγγελόπουλο να κάνουν το ντεμπούτο τους για φέτος.