Πανελλήνιο αγοριών Κ18 (Τελική φάση): Ο ΠΑΟΚ λύγισε τον Άθλο Πατρέων επικρατώντας με 3-1 σετ

Πανελλήνια ,

Η 1η αγωνιστική του Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 Αγοριών ολοκληρώθηκε με τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άθλου Πατρέων.

Στο πρώτο είχαμε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο με πόντο μέχρι το 16-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Άθκλου και ξέφυγε με 19-16, ενώ στο 21-19 με καλό σερβίς έτρεξε σερί 4-0 για να κλείσει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο ο Άθλος ξεκίνησε καλύτερα καθώς έφτασε γρήγορα στο 1-5 και παρόλο που ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 6-7 είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 8-11. Εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει και πάλι από το σερβίς καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 16-5 να προηγηθεί με 24-16 και τελικά να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-19.

Η απάντηση του Άθλου ήρθε στο τρίτο σετ, όταν το 8-7 έγινε 8-10 και λίγο αργότερα το 10-11, 11-18. Ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά δεν μπόρεσε να αντιδράσει (μείωσε μόνο σε 17-22) για να γίνει εύκολα το 2-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ όμως κυριάρχησε από την αρχή του δ' σετ έχοντας από ένα σημείο και μετά σταθερά μια διαφορά 3-4 πόντων. Ο Άθλος προσπάθησε για την ανατροπή μείωσε σε 18-16, ωστόσο εκεί δέχθηκε ένα σερί 5-0 για το 23-16 με τον Δικέφαλο να φτάνει στο τελικό 25-18 και το 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-19, 18-25, 25-18)

Διαιτητές: Γεράνιος - Γκόλφης

Π.Α.Ο.Κ. (Χαράλαμπος Μπαμπαλιούτας): Παντζάκης, Ευαγγελίδης, Τσουτάνης, Μαλετζίδης Μ., Μαλετζίδης Φ., Χειλαδάκης / Τέλιος (λ), Γράβαλης (λ), Μαρμαρίδης, Φαναράς.

Γ.Σ. ΑΘΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Σπυρόπουλος): Σπυρόπουλος Π., Γκλάβας, Κανελλόπουλος, Μπακουλόπουλος, Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος / Σπυρόπουλος Σπ. (λ), Παντελής, Κούβελας, Λαμπρόπουλος, Μπάρλος.

Το πρόγραμμα:

Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024

Α.Σ.Α. Έβρος - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (22-25, 18-25, 18-25)
Π.Α.Ο.Κ. - Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 3-1 (25-19, 25-19, 18-25, 25-18)

4. Α.Σ.Α. Έβρος 0β. (0-3)

*Οι ορισμοί των αγώνων της Παρασκευής 21.6.2024 θα ανακοινωθούν την Πέμπτη 20/6.