Σπουδαίες νίκες για Ντάλλα, Χατζηνικολάου και Κανέλλο, Ιωαννίδη στο παγκόσμιο της Ίου

BEACH VOLLEYBALL ,

Με υψηλού επιπέδου αγώνες άνοιξε η αυλαία του ταμπλό των ανδρών και των γυναικών στο παγκόσμιο τουρνουά της Ίου.

Την νίκη της ημέρας πέτυχαν οι πρωταθλητές Ελλάδας Σταύρος Ντάλλας, Δημήτρης Χατζηνικολάου για τον Γ' όμιλο που νίκησαν με 2-1 (24-22, 16-21, 23-21) σετ τους Νορβηγούς Μολ, Σούντε, οι οποίοι πέρυσι είχαν κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην παραλία Μυλοπότα.

Σπουδαία νίκη πέτυχαν και οι νικητές του Thessaloniki Masters, Ιάσων Κανέλλος και Παναγιώτης Ιωαννίδης που ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον Δ' όμιλο, επικρατώντας των Καναδών Ρίβεστ, Ντέιβιντ με 2-0 (21-18, 21-12) σετ.

Ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι Αντιόλ Κόλα, Βαγγέλης Σιδέρης στον Α' όμιλο με 15-13 στο τάι μπρέικ από τους Αυστριακούς Ντρέσλερ, Τράμερ (21-13, 18-21, 15-13), ενώ από Αυστριακού ηττήθηκαν και ο Στέλιος Τζιουμάκας με τον Θοδωρή Παπαδημητρίου που δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί κόντρ αστους Σνέτζερ, Πέτσουνιγκ (21-13, 21-13).

Στο ταμπλό των γυναικών, οι Ελληνικές ομάδες δεν κατάφεραν να προκριθούν από τη φάση των ομίλων.

Για τον Α' όμιλο, Ευανθία Λάβδα και Βασιλική Ματιάδη αρχικά ηττήθηκαν από τις Ουκρανές Χλαντούν, Λαζαρένκο με 2-0 (21-11, 21-07) σετ και στην συνέχεια με το ίδιο σκορ κόντρα στις Αμερικανίδες Σιλντς, Πέρανιτς (21-10, 21-15).

Στον Β' όμιλο, η Ιφιγένεια Σαμπάτη με την Αναστασία Σιρίνινα έπαιξαν κόντρα στις Αυστραλέζες Φέγες, Τζόνσον και γνώρισαν την ήττα με 2-0 (21-16, 21-11) και στην συνέχεια λύγισαν στις λεπτομέρειες από τις Αυστριακές Φριντλ, Τραΐλοβιτς στο τάι μπρέικ (16-21, 21-19, 15-10).

Οι νεαρές Ελένη Αλεξόγλου, Μυρτώ Πασχαλάκη πάλεψαν στον Γ' όμιλο αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο πρώτο τους παιχνίδι έχασαν από τις Λετονές Έμπερε, Κονσταντίνοβα με 2-0 (27-25, 21-14) σετ και στην συνέχεια από τις Αμερικανίδες Κρους, Μπροκ (21-18, 21-17).

Τέλος, οι νικήτριες του Thessaloniki Masters Λίζα Τριανταφυλλίδη, Δήμητρα Μαναβή δεν προκρίθηκαν από τον Δ' όμιλο καθώς ηττήθηκαν από τις Καναδές Κόρα, Γκουντμαν με 2-0 (21-11, 21-18) σετ και από τις Αμερικανίδες Γουίκλεϊ, Γκέσνερ με το ίδιο σκορ (21-11, 21-15) σετ.

Οι όμιλοι των ανδρών θα ολοκληρωθούν το πρωί της Παρασκευής. Κόλα και Σιδέρης θα αντιμετωπίσουν τους Άγγλους Μπιαλοκόζ, Μπατράν στις 8.30, στην συνέχεια οι Τζιουμάκας, Παπαδημητρίου θα αναμετρηθούν με τους Σέρβους Κλάσνιτς, Κόλαριτς (9.20), θα ακολουθήσει ο Ντάλλας με τον Χατζηνικολάου κόντρα στους Λετονούς Μπεντρίτις, Ρίνκεβιτς (10.10) και θα ολοκληρωθεί η πρώτη φάση του κυρίως ταμπλό με το παιχνίδι του Κανέλλου και του Ιωαννίδη με τα αδέρφια Σάγκστετερ από την Γερμανία (11.00).