PIRAEUS MASTERS: Μαναβή, Τριανταφυλλίδη εναντίον Γιαννέλου, Μπαλδώκα στον τελικό (20:00, ΕΡΤ2)

BEACH VOLLEYBALL ,

Οι Δήμητρα Μαναβή, Λίζα Τριανταφυλλίδη μετά τη Θεσσαλονίκη θα διεκδικήσουν τον τίτλο και στο PIRAEUS MASTERS (20:00, ΕΡΤ2), με αντιπάλους τις Ευανθία Μπαλδώκα/Χρυσή Γιαννέλου που θα αγωνιστούν στον πρώτο τους τελικό σε τουρνουά masters.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό Δήμητρα και Λίζα αντιμετώπισαν τις Ιφιγένεια Σαμπάτη, Αναστασία Σιρίνινα και χρειάστηκαν 38 λεπτά για να επικρατήσουν με 2-0 (21-14, 21-15).

Και στα δύο σετ Μαναβή, Τριανταφυλλίδη κατάφεραν να χτίσουν σημαντικές διαφορές φτάνοντας σχετικά άνετα στη νίκη και στον δεύτερο τελικό τους.

Στον δεύτερο ημιτελικό το σκηνικό ήταν διαφορετικό καθώς τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες μετά από ένα θρίλερ διάρκειας 66 λεπτών.

Οι Γιαννέλου, Μπαλδώκα ξεκίνησαν καλύτερα κόντρα στις Ολλανδέζες Ντάνιεκε Πρινς, Φιόνα Φαν Ντιέπεν και σ’ όλο το πρώτο σετ ήταν μπροστά στο σκορ (7-9, 10-11, 10-14, 14-15, 14-17) για να φτάσουμε στο 17-20. Οι Ολλανδέζες μείωσαν ξανά στον πόντο (19-20), αλλά η Γιανέλλου τελείωσε την επόμενη επίθεση για το 1-0.

Στο δεύτερο και σετ πάλι το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε καλύτερα (4-6, 8-11) για να φτάσουμε στο 13-15. Εκεί οι Ντάνιεκε, Φαν Ντίεπεν με επιμέρους σκορ 1-8 έκαναν την ανατροπή για το 21-16 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι Ολλανδέζες έφτασαν γρήγορα στο 3-0, αλλά εξίσου γρήγορα το σκορ από 4-1 έγινε 5-9 με επιμέρους σκορ 1-8 (!) για τις Ελληνίδες οι οποίες διατήρησαν το +4 μέχρι το 10-14. Εκεί με δικά τους λάθη το σκορ έγινε 13-14, αλλά στην επόμενη φάση η Μπαλδώκα τελείωσε την επίθεση και έκλεισε την πρόκριση για τον τελικό.