Ευρωπαϊκό γυναικών Κ18: Έμεινε ζωντανή η Εθνική μας ομάδα

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Επιστροφή στις νίκες για την Εθνική κορασίδων στον Β' Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών Κ18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις και πήρε το τρίποντο απέναντι στην Φινλανδία με 3-0 σετ για την 4η αγωνιστική, νίκη που την κρατάει στην διεκδίκηση μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στα ημιτελικά.

Η αναμέτρηση του Σαββάτου (6/7, 20.00) απέναντι στην Πολωνία θα κρίνει πολλά για την συνέχεια της Ελλάδας στην διοργάνωση, με τις Πολωνές να πανηγυρίζουν και αυτές τη νίκη απέναντι στην Γερμανία με 3-2 σετ.

Αν και δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα, μετά το 9-6 της Φινλανδίας άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Η Ελπίδα Τικμανίδου μείωσε σε 11-10 και στην γραμμή των εννέα μέτρων πήγε η Μαριάν Κάτσαλη και με τα φλοτ σερβίς της το σκορ έγινε 11-14. Η πίεση συνεχίστηκε και με επίθεση της Δήμητρας Νάνου έγινε το 14-20. Λίγο αργότερα η Μαριάν Κάτσαλη σε πρώτο χρόνο έγραψε το 19-25 για την Ελλάδα.

Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα βρέθηκαν δύο φορές πίσω με -3 (11-8, 15-12). Με την είσοδο της Όλγας Ζεϊμπέκη βελτιώθηκε η υποδοχή και η επίθεση της Εθνικής και με επίθεση της Κατερινιώτισσας ακραίας ήρθε η ισοφάριση σε 16-16. Ο άσσος της Ιωάννας Δημητρίου και η επίθεση της Δήμητρας Νάνου έφερε την Ελλάδα στο +2 (18-20), η Φινλανδία μέχρι το φινάλε του σετ μείωνσε στον πόντο όμως η Εθνική μας ομάδα έβρισκε λύσεις και με λάθος της Πίκονεν έγινε το 22-25 για το 0-2 σετ.

Αν και το τρίτο σετ φαινόταν ότι θα καταλήξει εύκολα στην Ελλάδα για το 0-3 σετ, το 7-12 έγινε 12-12 με τρεις σερί άσσους της Φινλανδίας. Η Παρασκευή Πρινιωτάκη πέρασε ξανά στο ματς στη θέση της Δήμητρας Νάνου και πήρε την αλλαγή στο σερβίς (12-13) και λίγο αργοτερα η Ελπίδα Τικμανίδου σταμάτησε την κόντρα επίθεση των Φινλανδών για το 13-14. Η Τικμανίδου με την Ζεϊμπέκη έδιναν βραχείας κεφαλής στην Ελλάδα αλλά οι Φινλανδές κατάφερναν και ισοφάριζαν. Με επίθεση της Δημητρίου, μπλοκ της Κάτσαλη και κόντρα επίθεση της Πρινιωτάκη ξεφύγαμε με +3 (17-20), για να διατηρήσουμε την διαφορά μέχρι το τέλος για το τελικό 19-25.

Κώστας Γκούντας: «Αντιδράσαμε και πήραμε μία σημαντική νίκη»

«Αντιδράσαμε και πήραμε μία νίκη σημαντική για εμάς και για την ψυχολογία μας. Οι ομάδες είναι ισχυρές και καλές. Κοιτάμε μόνο το επόμενο παιχνίδι. Οι ταχύτητες που παίζουν παραπέμπουν σε γυναικείο βόλεϊ. Συνεχίζουμε αύριο με την Πολωνία, μία πολύ ψηλή ομάδα, ίσως η ψηλότερη του τουρνουά. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό από αυτό το παιχνίδι. Στο τέλος του τουρνουά θα κάνουμε το αγωνιστικό μας ταμείο. Ευχαριστούμε για άλλη μία φορά τον κόσμο για την στήριξή του και την διοίκηση της ομοσπονδίας που μας παρέχει τα πάντα».