Ευρωπαϊκό γυναικών Κ18: Δεν άντεξε κόντρα στην Πολωνία η Ελλάδα και ηττήθηκε με 3-0 σετ

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η Εθνική κορασίδων από την Πολωνία, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική του Β' Ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών Κ18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Οι Πολωνέζες που διεκδικούν με αξιώσεις μία από τις δύο θέσεις του ομίλου που οδηγούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκαν στην 2η θέση, μόνο πίσω από την αήττητη Βουλγαρία. Η Ελλάδα παρέμεινε στην 5η θέση και θα παλέψει μέχρι τέλους για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Με όπλο την επίθεση η Πολωνία από το ξεκίνημα το πρώτου σετ άρχισε να επιβάλει τον ρυθμό της με την Πιντέρσκα να παίρνει το μεγαλύτερος βάρος των επιθέσεων. Η χαμένη κόντρα επίθεση της Εθνικής μας με το σκορ στο 13-10 έδωσε την ευκαιρία στις Πολωνές να τρέξουν σερί 3-0 για το 16-10, αναγκάζοντας τον Κώστα Γκούντα να καλέσει τάιμ άουτ. Δύο λάθη της Πολωνίας (λάθος θέσεις και άουτ επίθεση) και ο άσσος της Δήμητρας Νάνου έκαναν το 23-19 αλλά στην συνέχεια η Πολωνία τελείωσε το σετ με την Πιντέρσκα να κάνει το 25-19.

Με σερί 8-0 ξεκίνησε το δεύτερο σετ για την Πολωνία, η οποία προηγήθηκε με 8-1 και η Ελλάδα από νωρίς κυνηγούσε στο σκορ. Με τις τυπικά γηπεδούχες στο +9 (18-9) η Εμμανουηλία Πιτσούλη πήγε στο σερβίς και η Εθνική μας ομάδα μείωσε σε 18-14 με άσσο της νεαρής κεντρικής. Σε αυτό το σερί της Ελλάδας η Πολωνίας χρησιμοποίησε και τα δύο της τάιμ άουτ, με την Κόπουτ να βάζει τέλος με επίθεση πρώτου σετ. Ο άσσος της Βάλιας Δαγρέ έφερε το σετ ξανά στο -4 (22-18) αλλά λίγο αργότερα μετά από παράβαση της Δήμητρας Παπαθανασίου σε προσπάθεια για μπλοκ (βρήκε φιλέ) έγινε το 25-19 για το 2-0 σετ.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ με την Πολωνία να χτίζει διαφορά ασφαλείας και την Ελλάδα να πλησιάζει στο σκορ. Κάθε φορά που οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα μείωναν στο σκορ, οι Πολωνέζες έβρισκαν τις λύσεις για να τελειώσουν το σετ με 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.