Ευρωπαϊκό γυναικών Κ18: Πάλεψε κόντρα στην Βουλγαρία η Εθνική μας ομάδα αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Η Εθνική μας ομάδα πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις απέναντι στην αήττητη Βουλγαρία αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, για την 6η αγωνιστική του Β' Ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών Κ18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η Βουλγαρία με το 6Χ6 έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον Β' όμιλο και το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ και η Πολωνία μετά την νίκη που πανηγύρισε απέναντι στην Τουρκία με 3-1 σετ έχει και αυτή κλείσει την θέση της για την Ρουμανία, εκεί όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση.

Η Εθνική μας ομάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της το απόγευμα της Τρίτης (9/7, 20.00) απέναντι στην Τουρκία.

Με πίεση στο σερβίς από το ξεκίνημα του αγώνα, η Βουλγαρία μετέτρεψε το 6-8 σε 6-14. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο αλλά τα σερβίς της Γεωργίας Ιωαννίδη και οι κόντρα επιθέσεις της Δήμητρας Νάνου έφερε το σετ στο 18-23, αλλά οι Βουλγάρες πήραν την αλλαγή με πρώτο χρόνο της Αγγέλοβα και με άσσο της Παραπούνοβα έγινε το 18-25.

Αν και στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με 8-4, η Βουλγαρία με σέρβερ την Νάνεβα έτρεξε σερί 0-8 και γρήγορα πέρασε μπροστά με +4 (8-12). Οι Βουλγάρες είχαν τον έλεγχο του σετ αλλά με μπλοκ της Χρύσας Καραγιάννη μειώσαμε στους δύο (19-21) αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενες μετά το τάιμ άουτ, πάλι με σέρβερ την Νάνεβα έκλεισαν το σετ με 19-25.

Εντυπωσιακή ανατροπή από 12-20 έκανε η Ελλάδα στο τρίτο σετ. Οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα όπως και όλα τα σετ, έτσι και στο τρίτο δεν το παράτησαν και μείωσαν σε 22-24 από 19-24. Σε εκείνο το σημείο η Αντονίνα Ζέτοβα πέρασε ξανά στο ματς όλες τις βασικές που είχε περάσει στον πάγκο αλλά και πάλι η Ελλάδα μείωσε στον πόντο (23-24) με μπλοκ της Ιωάννας Δημητρίου. Μετά από φάση διαρκείας η Πρινιωτάκη ισοφάρισε, η Κατσάλη με άσσο έβαλε μπροστά την Ελλάδα (25-24) για να τελειώσει την ανατροπή η Δημητρίου με νέο μπλοκ για το 26-24.

Αν και η Εθνική μας ομάδα έκανε μία σπουδαία ανατροπή στο τρίτο σετ, η συνέχεια στο τέταρτο δεν ήταν ανάλογη, με την Βουλγαρία να μπαίνει πεισμωμένη και να παίρνει από νωρίς κεφάλι στο σκορ (2-11). Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό για το τελικό 1-3 σετ με 10-25.