Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική, 3-1 τη Σλοβενία

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων, που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας, η Εθνική ομάδα καθώς κέρδισε στην πρεμιέρα με 3-1 τη Σλοβενία.

Με τις δύο ομάδες να γνωρίζονται καλά, καθώς είχαν βρεθεί αντιμέτωπες και πέρσι στο Ευρωπαϊκό Κ17 (νικήσαμε και τότε με 3-1) το ματς ήταν ντέρμπι με τους παίκτες του Γρηγόρη Ρουσάκη να κάνουν σπουδαίες ανατροπές στα δύο πρώτα σετ και τον Σταύρο Μούχλια να τελειώνει το ματς με 29 πόντους!

Επόμενο παιχνίδι για τους Έλληνες διεθνείς απέναντι στο Βέλγιο το μεσημέρι της Πέμπτης (11/7, 15.00). Οι Βέλγοι στην πρεμιέρα του Β' ομίλου επιβλήθηκαν της Ρουμανίας με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ βρεθήκαμε να κυνηγάμε από νωρίς το σκορ (5-8, 8-13) με τη Σλοβενία να διατηρεί ένα σοβαρό προβάδισμα μέχρι το 15-18 που έγινε 20-18 με τα σερβίς του Μπόνια και κλείσαμε το σετ στο 25-22 με επίθεση του Αρμάου.

Στο δεύτερο σετ είχαμε πολλές ανατροπές με την Ελλάδα να έχει αρχικά το προβάδισμα (7-4, 12-10) και την Σλοβενία να προσπερνά (13-14) φτάνοντας στο 19-21. Ο Μούχλιας πήρε την αλλαγή κι ο Γεωργούντζος που μπήκε για το σερβίς κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην υποδοχή των Σλοβένων για να φτάσουμε στο 24-21 και παρόλο που το σκορ έγινε 24-23 ο Μούχλιας τελείωσε την επόμενη επίθεση για το 2-0.

Μια μεγάλη ανατροπή αγγίξαμε και στο γ' σετ όπου από νωρίς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ (3-6, 6-9, 9-14) με τους Σλοβένους να φτάνουν στο 16-21. Μ' ένα 4-0 πλησιάσαμε στον πόντο (20-21) και μ' ένα νέο σερί μετατρέψαμε το 20-22 σε 23-22 αλλά η Σλοβενία πήρε το σετ (23-25) με άουτ του Μούχλια.

Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον με την Εθνική να ξεπερνά την απώλεια του σετ και να μετατρέπει το 10-10 σε 14-10. Από εκείνο το σημείο η διαφορά ήταν συνεχώς μεταξύ τεσσάρων και δύο πόντων και τη μοναδική φορά που οι Σλοβένοι πλησίασαν απειλητικά (17-16) απαντήσαμε άμεσα (20-16) για να τελειώσει το ματς με επίθεση του Δέρβα.