Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Ήττα για την Ελλάδα από την Τσεχία με 3-1 σετ

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην Τσεχία και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ18.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αν και κατέκτησε το πρώτο σετ, δεν είχε διάρκεια στα επόμενα, υπέπεσε 32 λάθη (10 περισσότερα από την Τσεχία) τα οποία οι Τσέχοι εκμεταλλεύτηκαν και πήραν την δεύτερη τους νίκη στον όμιλο.

Το Σάββατο 13/7 υπάρχει ρεπό και οι Έλληνες διεθνείς θα ανασυνταχθούν και θα προετοιμαστούν για το παιχνίδι με την αήττητη μέχρι στιγμής Ιταλία.

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μαντελίδη η Εθνική μας ομάδα έκανε μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, καθώς το 7-7 έγινε 7-11 με μπλοκ του Τοθ στον Αρμάο. Από εκείνο το σημείο και μετά κυνηγούσαμε στο σκορ, με τον διεθνή ακραίο να πετυχαίνει όλους τους πόντους της Ελλάδας από το 21-21 και μετά, δίνοντας το πρώτο σετ με μπλοκ για το 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα πήγε να κάνει ξανά ανατροπή, αυτή τη φορά από 12-21. Μειώσαμε σε 18-22 όμως η Τσεχία ήταν αυτή που έκλεισε το σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ ήταν η σειρά της Τσεχίας να κάνει την ανατροπή. Το 14-8 υπέρ της Ελλάδας έγινε 14-13 με τον Νέκολα να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους Έλληνες διεθνείς από τη γραμμή του σερβίς. Με επίθεση του Σκόλκα οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 17-18 και λίγο αργότερα με 18-21. Με άουτ όμως επίθεση του Σκόλκα έγινε το 21-21, για να ακολουθήσουν δύο λάθη της Ελλάδας και δύο επιθέσεις των φιλοξενούμενων για το 21-25.

Όπως και στο δεύτερο σετ, η Τσεχία προηγήθηκε από νωρίς με διψήφιο αριθμό (3-13) και βρεθήκαμε στη θέση του κυνηγού. Οι παίκτες του Γρηγόρη Ρουσάκη κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους τέσσερις (18-22) αλλά στο φινάλε οι Τσέχοι έκλεισαν το ματς με 20-25.