Ευρωβόλεϊ ανδρών Κ20: Ήττα από την Σλοβενία για την Εθνική εφήβων

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ,

Η Εθνική εφήβων παρά την προσπάθεια που κατέβαλε δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σλοβενία και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ, για την 4η αγωνιστική του Β' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ20 που διεξάγεται στην Άρτα.

Με την ήττα η γαλανόλευκη έπεσε στο 2-2 στον όμιλο και τα περιθώρια στενεύουν για τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Επόμενο εμπόδιο για τους Έλληνες διεθνείς είναι η Βουλγαρία που σήμερα γνώρισε την πρώτη της ήττα απέναντι στην Ιταλία με 3-1 σετ.

Με μεγάλη ένταση και με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων ξεκίνησε το πρώτο σετ. Η Σλοβενία με άσσο του Κρίζιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 5-3 και λίγο αργότερα ξέφυγε με +3 (10-7). Η αντεπίθεση της Ελλάδας δεν άργησε να έρθει και με επίθεση του Νίκου Μπόνια και άσσο του Αλέξανδρου Νανόπουλου μειώσαμε σε 14-13. Οι Σλοβένοι για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (21-16) χάρη στα σερβίς του ακραίου τους Γιάκομπ Σπες, όμως οι παίκτες του Κώστα Λιώση δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με το σκορ στο 24-21 η Σλοβενία έχασε το σερβίς, ο Βαγγέλης Ρούσος στην κόντρα επίθεση μείωσε στον πόντο (24-23) και μετά το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων η Ελλάδα έκανε το μπλοκ όμως η μπάλα έπεσε λίγό έξω για το 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν ουσιαστικά μία επανάληψη του πρώτου, με την Σλοβενία να έχει τον έλεγχο και την Ελλάδα να ακολουθεί. Ακόμα και όταν η Εθνική μας ομάδα μείωνε στο σκορ οι Σλοβένοι έβρισκαν τις λύσεις και σε συνδυασμό με τα λάθη των διεθνών μας στα κρίσιμα σημεία ήρθε το 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με θετικούς οιωνούς για την Εθνική μας ομάδα και με άσσο του Νανόπουλου προηγήθηκε με 8-6 και λίγο αργότερα ο Μούχλιας έκανε το 10-8 Εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των Σλοβένων που με σερί 0-4 πέρασαν μπροστά με 10-12 και με σέρβερ τον Κρίζιτς έφτασαν μέχρι το +5. Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος για το τελικό 17-25.