Διπλός θρίαμβος επί της Τουρκίας και πρόκριση στα ημιτελικά του προολυμπιακού γυναικών

BEACH VOLLEYBALL ,

Η Ελλάδα κατάφερε να αφήσει εκτός συνέχειας στο Beach Volley Nations Cup (Προολυμπιακό τουρνουά) τηn διοργανώτρια Τουρκία πανηγυρίζοντας δύο εντυπωσιακές νίκες στα σημερινά (18/5) παιχνίδια και το μεσημέρι (14:50) θα διεκδικήσει την πρόκριση της στον τελικό κόντρα στη Φινλανδία.

Στον πρώτο αγώνα η 16χρονη Μυρτώ Πασχαλάκη και η 14χρονη Ελένη Αλεξόγλου νίκησαν με 2-0 (21-19, 21-13) τις Τσελεμπί (30 χρονών), Σεντσέλ (27 χρονών) κάνοντας απίθανη ανατροπή στο πρώτο σετ.

Εκεί βρέθηκαν να χάνουν με 10-15 και 16-19, για να τρέξουν ένα εκπληκτικό σερί 5-0 που τους έδωσε το σετ και την ψυχολογία καθώς στο δεύτερο ξέφυγαν γρήγορα με 6-1 και 12-4.

Στο δεύτερο ματς Λίζα Τριανταφυλλίδη και Δήμητρα Μαναβή επικράτησαν με 2-1 (22-20, 14-21, 15-5) κόντρα στις Νεζίρ, Τεσιμέρ.

Λίζα και Δήμητρα είχαν έναν ανάλογο πρώτο σετ καθώς βρέθηκαν να χάνουν 10-15 για να προσπεράσουν 16-15 κι αφού το 19-17 έγινε 19-20 με νέο σερί 3-0 πήραν το σετ.

Στο δεύτερο το αμφίρροπο 11-11 έγινε 11-16 για τις Τουρκάλες που ισοφάρισαν εύκολα, αλλά στο τάι μπρέικ το ελληνικό δίδυμο μετέτρεψε το 4-3 σε 7-3 για να ξεφύγει 12-4 και να φτάσει στη νίκη.