Ευρωπαϊκό μπιτς βόλεϊ Κ20: Αήττητοι στους 16 Καλιόζης και Καρδούλιας, στη φάση των 24 Αλεξόγλου, Πασχαλάκη

BEACH VOLLEYBALL ,

Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ο Δημήτρης Καλιόζης με τον Γιάννη Καρδούλια πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στους 16 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Κ20 που διεξάγεται στην Πολωνία. Με ρεκόρ 2-1, η Ελένη Αλεξόγλου και η Μυρτώ Πασχαλάκη κατέκτησαν την 2η θέση στον Β' όμιλο και θα αγωνιστούν στη φάση των 24 με στόχο το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Στο τελευταίο τους παιχνίδι για τον Β' όμιλο, οι νεαρές Θεσσαλονικιές νίκησαν τις Πολωνές Πρζιμπίσζεφσκα, Βόλνι με 2-1 (15-21, 21-14, 15-08) σετ κάνοντας μάλιστα την ανατροπή μετά το πρώτο χαμένο σετ. Με ρεκόρ 2-1 στον όμιλο, Αλεξόγλου και Πασχαλάκη κατέλαβαν την 2η θέση πίσω από τις αήττητες Ολλανδές Σόνεβιλ, Κόνινκ και πήραν το εισιτήριο για τη φάση των «24», εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τις Ντάνενμπεργκ, Γκονζάλες από το Ισραήλ.

Όπως τελείωσαν τη χθεσινή ημέρα συνέχισαν και σήμερα Παρασκευή (26/7) ο Γιάννης Καρδούλιας με τον Δημήτρη Καλιόζη, πετυχαίνοντας δύο νίκες που τους έδωσε την πρωτιά στον Α' όμιλο.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας νίκησαν τους Πολωνούς, Νο1 στο ταμπλό Πιέτρατσεκ, Κρζεμίνσκι με 2-0 (21-18, 21-17) σετ και στην συνέχεια είχαν ευκολότερο έργο απέναντι στους Ρουμάνους Αλμπ, Μούρεσαν και μετά από 32 λεπτά επικράτησαν με 2-0 (21-10, 21-15) σετ.

Πλέον, το δίδυμο από τα Δωδεκάνησα περιμένει τον αντίπαλό τους στους «16» που θα προκύψει από τους αγώνες της φάσης των «24».