Piraeus Juniors Open: Χρυσό μετάλλιο για Ροσπότι, Φραντζή στην Πλατεία Κοραή

BEACH VOLLEYBALL ,

Την κορυφή στην Πλατεία Κοραή κατέκτησαν έπειτα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι οι Ροσπότι, Φραντζή κερδίζοντας τις Κοντακιώτη, Κουκουδίτσκα σε έναν τελικό που αναμετρήθηκαν τέσσερα κορίτσια από την Αθήνα.

Η αρχική φάση του Piraeus Juniors Open έως και τα ημιτελικά πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του beach volley στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τον τελικό να διεξάγεται στην Πλατεία Κοραή.

Η Βασιλική Ροσπότι και η Φωτεινή Φραντζή είχαν γνωρίσει στην αρχή του τουρνουά την ήττα με 2-0 σετ από την ομάδα που αντιμετώπισαν στον τελικό, αλλά στη συνέχεια πήραν τρεις νίκες χωρίς να χάσουν σετ, για να κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η νικήτρια ομάδα επικράτησε σε 52 λεπτά με 2-1 σετ (21-19), 15-21, 15-11) και έτσι προσθέτει μία ακόμη επιτυχία στη συλλογή της, μετά την κατάκτηση του Elite Juniors Series τον περασμένο Απρίλιο.